Warning: Use of undefined constant K2_BUILD_ID - assumed 'K2_BUILD_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hb015700/www_root/gardens/administrator/components/com_k2/helpers/html.php on line 434

Warning: Use of undefined constant K2_BUILD_ID - assumed 'K2_BUILD_ID' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/hb015700/www_root/gardens/administrator/components/com_k2/helpers/html.php on line 450
Vyvýšené záhony pripravené...
Sunday, 17 March 2019 07:01

Vyvýšené záhony pripravené...

Written by
Rate this item
(0 votes)

Počas poslednej projektovej mobility, ktorá bola aj vzhľadom na ročné obdobie ešte stále viac o IKT ako o prácach v záhradách, sme konečne dostali skvelú správu o tom, že naše vyvýšené záhony (v oficiálnom projektovom jazyku "raised beds") sú vyrobené a pripravené. Počas jarných prázdnin sme ich previezli do priestorov školy, kde aktuálne čakajú na povrchovú úpravu, aby odolávali počasiu, vode, ale aj slnečnému žiareniu.

Všetky ďalšie práce na nich už budú výlučne záležitosťou našich žiakov, ktorí ich najskôr ošetria ochranným náterom a lakom, následne umiestnia do priestorov átria, pripravia podložie a všetky vrstvy tak, aby boli pripravené na jarnú výsadbu.

Vyvýšené záhony sú elegantným riešením pre pestovateľov na malých priestoroch a okrem toho ponúkajú možnosť ľahšej starostlivosti o pestované rastliny, jednoduchšiu ochranu pred škodlivými organizmami a sú jedným z prvkov, ktoré sú v súčasnosti trendom moderného dizajnu malých mestských záhrad.

Na našich žiakov tak čaká posledná povrchová úprava záhonov, aby odolávali počasiu, vode, ale aj slnečnému žiareniu. V súčasnosti prebiehajú posledné diskusie a výmena skúseností medzi partnerskými krajinami o vhodnom podloží a vrstvách našich záhonov, do ktorých vysadíme už čoskoro naše národné plodiny s krátkym vegetačným cyklom.

Špenát, šalát, cibuľa, pažítka, skoré odrody mrkvy siatej a reďkev obyčajná sú plodiny, o ktoré sa budú naši žiaci starať v priebehu jarného obdobia tohto roku s cieľom dopestovať ich do konzumnej zrelosti ešte pred skončením školského roka tak, aby sme mohli našim zahraničným spolužiakom a kolegom ukázať možné spôsoby ich spracovania v našej kuchyni a zároveň ich názorne oboznámili s technológiou ich pestovania v podmienkach nášho regiónu.

Naša škola sa vďaka nemeckému partnerovi projektu zároveň stane pilotnou školou na Slovensku, ktorá otestuje tzv. SenseBoxy zamerané na meranie a vyhodnocovanie klimatických podmienok ovzdušia ako jedného z dôležitých fakforov ovplyvňujúcich rast a vývin rastlín. Viac o SenseBoxoch sme písali tu.

Read 42 times